نمایش همه

از کجا بفهمیم موتور یخچال سوخته است؟

کمپرسور یا موتور یخچال به عنوان قلب و سیستم‌عامل مرکزی یخچال‌ها به شمار می‌آید که خرابی آن می‌تواند باعث متوقف شدن عملکرد صحیح یخچال شود. این روزها کمپرسورها مدرن‌تر از گذشته‌ها شده‌اند و می‌توانند کارایی بهتر از قبل داشته باشند، اما این به معنای خراب نشدن آن‌ها در طول زمان نیست. دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث بروز مشکل در موتور یخچال شما شود. خراب شدن کمپرسور نه تنها می‌تواند موجب دردسرهای زیادی شود، نه می‌خواهد هزینه‌های زیادی را نیز بر شما تحمیل کند. از خراب شدن مواد غذایی گرفته تا هزینه تعمیر و تعویض این قطعه از یخچال، هر کدام می‌تواند معایب خراب شدن موتور یخچال باشد. اگر به موقع تشخیص دهید که موتور یخچال در شرف سوختن است شاید بتوانید بخشی از این هزینه‌ها را جبران کنید و یا از آسیب‌دیدگی بیشتر یخچال جلوگیری کنید.

علائم سوختن کمپرسور

1. سروصدای زیاد

صدای موتور یخچال در حالت عادی بسیار ملایم است. اگرچه بعضی از کمپرسورها صدای بلندتری نسبت به دیگر نمونه‌ها دارند، اما در زمانی که درجه حرارت یخچال بالاتر از حد معین شود، باعث می‌شود موتور کمپرسور یخچال بیش از اندازه نیاز کار کند تا درون یخچال را خنک کند، در نتیجه صدای کمپرسور بلندتر می‌شود. در حالت عادی صدای بلند به صورت کم نمی‌تواند نشانه خراب شدن یا آسیب‌دیدگی کمپرسور باشد، اما سروصدای زیاد و طولانی اغلب نشان‌دهنده مشکل در کمپرسور خواهد بود. بلبرینگ‌های موجود در کمپرسور زمانی که دچار آسیب‌دیدگی شوند، معمولا با ایجاد سر و صدا نشانه‌های مشکل در خود را بروز می‌دهند؛ بنابراین اگر متوجه شدید که یخچال شما به صورت دائمی در حال روشن خاموش شدن است یا صدای بیش از اندازه بلند و گوش خراش دارد، بهتر است هر چه زودتر آن را عیب‌یابی کنید، زیرا می‌تواند نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی کمپرسور باشد. صداهای دیگری که ممکن است از موتور یخچال به گوش برسد صدای وزوز، خش‌خش یا کلیک کمپرسور است. دلایل بی‌شماری برای ایجاد چنین صداهایی وجود دارد، بنابراین اگر آشنایی چندانی با علل این صداها ندارید، حتما از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید.

2. کمپرسور بیش از اندازه داغ است.

بیشتر بخوانید:  نکاتی برای کارآمدتر کردن یخچال وستینگهاوس شما

همان‌طور که گفتیم کمپرسور قلب یخچال است. این قلب باید به طور مداوم کار کند تا یخچال بتواند عملکرد صحیحی داشته باشد، بنابراین طبیعی است که موتور یخچال کمی گرم باشد و یا در نزدیکی آن احساس گرمای کمی کنید. اگر متوجه گرمای بیش از حد پشت و موتور یخچال شدید، به هیچ عنوان نباید نسبت به بررسی و عیب‌یابی یخچال درنگ کنید، حتی اگر مشکل از کمپرسور نباشد. اگر احساس می‌کنید که موتور یخچال هنوز سالم است و عیب دیگری در یخچال وجود دارد که می‌تواند باعث گرم شدن کمپرسور شود، هر چه زودتر آن را عیب‌یابی کنید تا از آسیب دیدن موتور یخچال هم جلوگیری کنید. از طرف دیگر عملکرد بیش از حد کمپرسور و گرم شدن آن می‌تواند باعث افزایش مصرف برق و بالا رفتن هزینه‌ها شود.

3. از یخچال آب نشت می‌کند.

یکی دیگر از علائم خراب شدن و آسیب‌دیدگی کمپرسور نشت آب از یخچال و خیس بودن زیر یخچال است. اگر به هر دلیلی متوجه آب روی زمین یا درون قفسه‌ها شدید، هرچه زودتر باید با یک تعمیرگاه حرفه‌ای یخچال تماس بگیرید تا یخچال را عیب‌یابی کند.

4. فریزر بیش از حد معمول یخ می‌زند.

اگر به‌تازگی متوجه شده‌اید که یخ درون فریزر شما در حال زیاد شدن است، ممکن است علت آن مشکل آسیب‌دیدگی کمپرسور باشد. برای بررسی چند روز وقت بگذارید و مشکل فریزر را بررسی کنید. در مواقعی با آف کردن یخچال مشکل برطرف می‌شود، اما در بیشتر مواقع پس از ذوب شدن یخ‌ها زمانی که یخچال را دوباره روشن می‌کنید، نشانه‌هایی از تجمع یخ را می‌بینید که می‌تواند نشانه خراب بودن کمپرسور باشد.

 5. مواد غذایی به سرعت خراب می‌شود.

احتمالا همه ما با این صحنه مواجه شده‌ایم که مواد غذایی درون یخچال در حال خراب شدن باشند، برای مثال گوشت‌های منجمد در حال ذوب شدن هستند یا بعضی از مواد غذایی مثل میوه‌، نان یا رب گوجه کپک زده است. این مشکل می‌تواند ناشی از تغییرات دمای درون یخچال باشد. البته به صورت مستقیم به معنای خرابی کمپرسور نیست؛ بنابراین در وهله اول اگر چنین مواردی را مشاهده کردید باید علت کاهش دما یخچال را بررسی کنید، شاید در این بین متوجه خرابی کمپرسور شدید.

بیشتر بخوانید:  چگونه فیلتر یخچال اصل و تقلبی را تشخیص دهیم؟

6. موتور به شکل مداوم کار می‌کند.

یکی دیگر از علائم خرابی کمپرسور، کار کردن مداوم آن است که علت آن می‌تواند مشکل در شیرهای کمپرسور باشد.

7. مدار یخچال فریزر به شکل مداوم قطع می‌شود.

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی کمپرسور مشکل در قطع کننده مدار یخچال است که به طور مداوم هنگام راه‌اندازی آن این مشکل به وجود می‌آید. با افزایش سن کمپرسور، رسیدن به عملکرد معمول مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. در مواقعی فرسودگی کمپرسور می‌تواند باعث قطع پشت سر هم قطع کننده مدار شود که سوختن کمپرسور را در پی خواهد داشت.

8. یخچال به اندازه کافی خنک نیست.

آیا وقتی درب یخچال خود را باز می‌کنید، احساس سرما نمی‌کنید؟ دلایل زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث شوند دمای یخچال به اندازه کافی خنک نباشد. یکی از این دلایل می‌تواند خراب شدن مهر و موم دور درب یخچال دانست؛ اما به طور کلی اگر این مشکل را در چند روز متوالی مشاهده کردید، در مواقعی می‌توانید علت را در کمپرسور جستجو کنید.

مقاله مرتبط: 10 علت خنک نشدن یخچال وستینگهاوس

دلایل خراب شدن کمپرسور

اگرچه به طور معمول عمر کمپرسورها طولانی است اما برخی از عوامل می‌توانند باعث خراب شدن کمپرسور حتی در مدت زمان کوتاه شوند، از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. مشکل در ولتاژ برق

2. نگهداری و تعمیر نادرست یخچال

3. گرم شدن بیش از اندازه

4. عدم روغن‌کاری به موقع

5. وجود آلودگی از جمله رطوبت خاک گرد و غبار و چرب

6. کویل های کثیف یا منجمد

7. مبرد خیلی کم یا خیلی زیاد

شما با خواندن مقاله تا به اینجا، به ویژگی‌ها و خصوصیات کمپرسور پی بردید و اکنون می‌توانید به‌راحتی تشخیص دهید که کمپرسور یخچال شما آسیب‌دیده است یا خیر!

Summary
از کجا بفهمیم موتور یخچال سوخته است؟
Article Name
از کجا بفهمیم موتور یخچال سوخته است؟
Description
کمپرسور یا موتور یخچال به عنوان قلب و سیستم‌عامل مرکزی یخچال‌ها به شمار می‌آید که خرابی آن می‌تواند باعث متوقف شدن عملکرد صحیح یخچال شود. این روزها کمپرسورها مدرن‌تر از گذشته‌ها شده‌اند و می‌توانند کارایی بهتر از قبل داشته باشند، اما این به معنای خراب نشدن آن‌ها در طول زمان نیست.
Author
Publisher Name
westinghouserepairco
Publisher Logo

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 7 =