نمایش همه

ماشین لباسشویی با مشکل آب

ماشین لباسشویی با مشکل آب

ماشین لباسشویی با مشکل آب

خیلی از افراد به هنگام خرید ماشین لباسشویی، این سوال برای آن ها مطرح می شود، آیا ماشین لباسشویی فقط نیاز به آب گرم دارد یا آب سرد؟ چرا بعضی از ماشین های لباسشویی فقط یک شیر آب ورودی دارند؟ آیا این شیر ورودی فقط برای آب گرم است یا آب سرد؟
این چنین سوالات قطعا برای خیلی ها بوجود آمده است. نکته حائز اهمیت این است که ماشین لباسشویی به آب سرد و هم آب گرم نیاز دارد ولی بعضی از خانه ها فقط یک ورودی شیر آب دارند، پس افرادی که دارای چنین شرایطی هستند، بهتر است از ماشین هایی استفاده کنند که تک شیر برای ورودی آب باشند و فقط به آب سرد نیز وصل  شوند. شاید باز برای شما این سوال پیش آید که پس آب گرم چه می شود. ؟ این چنین ماشین هایی در درون خود داری المنت هایی هستند که آب سرد را به گرم تبدیل می کنند،از معایب این چنین ماشین لباسشوهایی، مصرف زیاد برق را می توان نام برد که بسیار هزینه پرداختی را افزایش میدهد.

آیا اتصال آب گرم به به ماشین لباسشویی الزامی است؟

اگر ماشین شما دارای یک ورودی و تک شیر باشد، خود ماشین آب سرد را به آب گرم تبدیل می کند، حال اگر، ماشین لباسشویی شما دارای دو ورودی شیر آب باشد، باید به هر دو آب سرد و گرم نیز وصل شود. اگر لباسشویی خریده اید که دو شیر ورودی دارد، ولی شما یک شیر آب سرد دارید و این امکان هم وجود ندارد که لوله کشی آب گرم را انجام دهید؛ می توانید با تهیه  یک رابط مخصوص اتصال شیلنگ به شیر آب مانند عکس زیر، این مشکل را برطرف نمایید. با این کار هزینه مصرف برق شما هم کاهش پیدا کرده و فشار کمتری به ماشین لباسشویی شما وارد می شود.

اتصال دو شیلنگ به یک شیر آب

شیلنگ ورودی و صفحه مشبک ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی به وسیله شیلنگ به منبع آب خانگی متصل می‌شود. این شیلنگ‌ها معمولا ۱ الی ۱٫۵ متر هستند و اغلب دارای یک صفحه مشبک پلاستیکی یا سیمی هستند که در انتهای آنها قرار دارد و به شیر آب متصل می‌ گردد.

این صفحه، از ورود رسوب به شیر ورودی آب متصل به داخل شیلنگ جلوگیری می‌کند. اگر ماشین لباسشویی با آب (چه داغ و چه سرد) پر نمی‌شود، ابتدا باید مطمئن شوید که شیر آب باز باشد و شیلنگ ورودی نیز سوراخ نشده یا نشتی نداشته باشد.

سپس یک سر شلنگ را داخل یک سطل بگذارید و شیر آب را باز کنید تا مطمئن شوید که فشار آب کافی است. در صورتی که آب فشار نداشت، شیر آب را ببندید و شیلنگ را از شیر ورودی جدا کنید و صفحات مشبک انتهای شلنگ را بررسی کنید که رسوب نکرده باشد.

آن را تمیز و یا در صورت نیاز عوض کنید. اگر ماشین همچنان با آب پر نشد، باید شیر ورودی آب که پشت ماشین قرار دارد را بررسی کنید.

شیر ورودی آب ماشین لباسشویی

شیر ورودی آب ماشین لباسشویی مسئول باز کردن آب سرد و گرم برای شستشو است. این شیر، دو سیم‌پیچ دارد که ورودی‌های منبع آب گرم و سرد را فعال می‌کند.

کنترل تایمر یا کنترل الکترونیکی، سلکتور چرخه دمای آب و سوئیچ فشار سطح آب، همه این موارد شیر را کنترل می‌کنند. در واقع شیر آب توسط تایمر یا کنترل الکترونیکی، سوئیچ سلکتور درجه حرارت، چرخه آب و سوئیچ سطح آب و فشار کنترل می‌شود تا مشکلی بوجود نیاید.

اگر ماشین، نه با آب گرم و نه با آب سرد پر نشود و فشار آب شیر ورودی نیز مشکلی نداشته باشد، باید مطمئن شوید که به سیم‌پیچ‌ها برق می‌رسد یا خیر.

برای انجام این کار از یک مولتی‌متر و یا ولتاژسنج استفاده کنید، و البته یک تعمیرکار مجرب بخواهید که  اینکار را انجام دهد. اگر در پایانه‌های سیم‌پیچ‌ها برق وجود داشته باشد، بنابراین مشکل از شیر است و باید عوض شود.

اما اگر پایانه‌ها برق نداشتند، باید سایر قسمت‌های موجود در مدار شیر ورودی را نیز بررسی کنید. اگر نمی‌توانید ولتاژ شیر را بررسی کنید، می‌توانید با مولتی‌متر جریان برق سیم‌پیچ‌ها را چک کنید.

اگر در سیم‌پیچ برق جریان نداشته باشد، نشان می‌دهد که مشکل از سیم‌پیچ است و از آنجایی که به صورت جدا و تکی موجود نیست باید کل سیستم شیر ورودی را عوض کنید. قبل از انجام این کار حتما دستگاه را از برق جدا کنید.

سوئیچ درب

سوئیچ درب در ماشین‌های لباسشویی، یک وسیله‌ای ایمنی است که وقتی درب باز باشد، از فعال شدن موتور جلوگیری می‌کند. در بعضی از مدل‌ها، مدار ورودی آب نیز تحت کنترل سوئیچ درب است.

اگر سوئیچ درب در این مدل ها از کار بیفتد، برق به شیر ورودی نمی‌رسد. اگر متوجه شدید که به شیر ورودی آب ماشین لباسشویی‌تان برق نمی‌رسد، سوئيچ درب را چک کنيد.

سوئیچ درب معمولا زیر صفحه اصلی و بر روی درب قرار دارد یا به شکل یک گیره متصل به درب است که هنگامی که درب بسته است، سوئیچ را فعال می‌کند.

اطمینان حاصل کنید که سوئیچ به صورت دستی فعال شده باشد و اهرم‌ها یا محرک‌ها نیز آسیب ندیده باشند. اگر سوئیچ فعال است اما برق به مدار شیر ورودی نمی‌رسد، احتمالا مشکل از سوئیچ است.

دستگاه را از برق بکشید و سیم‌های سوئیچ را جدا کنید. سپس جریان برق سوئیچ را با مولتی‌متر بررسی کنید.

سوئیچ سلکتور و سوئیچ دمای آب

سوئیچ سلکتور یا سوئیچ دمای آب، دمای آب مورد نیاز برای بخش‌های شستشو و یا آبکشی چرخه را انتخاب می‌کند. این سوئیچ برق سیم‌پیچ صحیح را تامین می‌کند.

اگر سیم‌پیچ شیر ورودی آب برق ندارد، احتمالا سوئیچ انتخاب درجه حرارت مشکل دارد. جریان برق این سوئیچ را می‌توانید با مولتی متر امتحان کنید.

سوئیچ فشار سطح آب

سوئیچ سطح آب یک سوئیچ فعال‌کننده فشار است که بخشی از مدار دریچه ورودی آب محسوب می‌شود. این قسمت معمولا در پشت پنل کنترل قرار دارد که یک لوله گنبدی هوا یا شیلنگ آن را به وان متصل می‌کند.

در ماشین‌هایی که از کنترل الکترونیکی استفاده می‌کنند، این سوئیچ ممکن است در ناحیه چاهک زیر وان قرار داشته باشد. اگر سوئیچ خراب باشد، ممکن است برق به شیر ورودی آب نرسد.

تداوم جریان برق سوئیچ فشار را می‌توانید با مولتی‌متر امتحان کنید. ممکن است برای اینکه بفهمید کدام پایانه‌ها را باید بررسی کنید، نیاز به بررسی نمودار سیم کشی داشته باشید. قبل از انجام این کار، باید دستگاه را از برق جدا کنید.

تایمر و کنترل الکترونیکی

تایمر یا کنترل الکترونیکی به این منظور استفاده می‌شوند که مشخص شود به شیر ورودی آب، برق می‌رسد یا خیر. تایمر مکانیکی، مجموعه‌ای از اتصالات الکتریکی دارد که توسط یک موتور کوچک کار می‌کنند.

در طول چرخه شستشو، پر شدن و تخلیه، این قسمت اتصالات برق مدار دریچه ورودی آب را تامین می‌کند. برای بررسی تداوم جریان برق این اتصالات، می‌توانید از مولتی‌متر استفاده کنید.

در مدل‌هایی که کنترل الکترونیکی دارند، باید با استفاده از نقشه مدار الکتریکی، تعیین کنید که کدام سیم‌ها ولتاژ مدار را تامین می‌کنند، سپس ولتاژ را هنگام پر شدن ماشین با آب بررسی کنید.

بهتر است تعمیر ماشین لباسشویی وستینگهاوس را یک تعمیرکار حرفه‌ای نمایندگی وستینگهاوس انجام دهد یا اگر نیاز به خدمات دیگر ماشین لباسشویی داشتید، مطالب زیر را مطالعه نمایید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + شش =